Telefon: 604 404 472
Botoks

Terapia toksyną botulinowąTERAPIA TOKSYNĄ BOTULINOWĄ
skierowana jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które związane są z żywą mimiką twarzy, a nasilają się z wiekiem w związku ze zmniejszeniem się elastyczności skóry, a odpowiedzialne za ich powstanie są mięśnie mimiczne. W ostrzykniętej okolicy zniesione zostaje „marszczące” działanie mięśni co powoduje, że zmarszczki ulegają spłyceniu, nie powstają nowe i skóra odpoczywa.

 

 

Toksyna botulinowa - popularnie zwana jadem kiełbasianym - jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną, która znosi przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i mięśnie się rozluźniają. Preparaty toksyny botulinowej są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Stosuje się je w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej nie może być mowy, gdyż dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek. Podana miejscowo toksyna botulinowa działa już po 2 - 3 dniach. Pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po dwóch tygodniach i utrzymuje się średnio 3 - 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu, ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń.

Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w małych ilościach przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby nastrzyknięć zajmuje to około 10 - 20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego ale na życzenie pacjenta można zastosować znieczulenie kremem (EMLA).

Terapia toksyną botulinowa w nadpotliwościTerapia toksyną botulinową w nadpotliwości
Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości. Najczęściej miejsca wymagające wstrzyknięcia botuliny pokrywają się w sposób widoczny kropelkami potu. Jednak niekiedy dokładne zidentyfikowanie tego pola jest niezmiernie trudne W tym celu stosuje się tzw. test jodowo-skrobiowy (test Minora). Polega on na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Poszukiwane obszary po kilku - kilkunastu sekundach coraz bardziej ulegają zabarwieniu. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy pomocy roztworu np. fioletu gencjany.

Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi jest zabieg jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe mogą być znieczulone. Z reguły zabieg wykonywany na rękach i stopach wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku - kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.

 

(C) 2011 - 2017 Kosmetyka Estetyczna Joanna Sobierajska Tarnobrzeg

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.